Top

Podrobné technické informácie o dverách

     Plánujete kupovať nové dvere a nemáte dostatok informácií na to, aby ste si ujasnili predstavu o tom, aké dvere a zárubne vlastne potrebujete? Najdôležitejšou určujúcou informáciou je, že či sú dvere pravé alebo ľavé. Pravé dvere majú závesy na pravej strane (pri pohľade zo strany, odkiaľ sú závesy vidno). Pri ľavých je to naopak.

 

Ak potrebujete dvojkrídlové dvere, určujeme P/Ľ dvere podľa tej otváracej časti, ktorá má kľučku. (napríklad pasívne ľavé a otváracie pravé krídlo).

 

Ďalej potrebujeme určiť šírku stavebného otvoru. Naše stolárstvo robí všetky dvere na mieru, čiže každé jedny dvere osobne zameriame a dvere vyrobíme čo najpresnejšie. Šírky dverí majú vplyv len na cenu dverí. Vo všeobecnosti platí, že ceny dverí pri šírke 60 cm sú uvedené vo Vizualizácií dverí a za každých 10 cm šírky účtujeme 3€ až 4€ na materiál. Bežné šírky dverí sú 60, 70, 80, 90, 100 a 110 cm. Pre dvere šírky 800 mm, musíme mať stavebný otvor šírky cca. 860 mm. Vždy musíme však odmerať šírku stavebného otvoru na viacerých miestach (môže sa stať, že niekde je otvor širší ako inde). Určujeme podľa najmenšej hodnoty.

 

     Výška stavebného otvoru je nemenej dôležitá. Meria sa už pri položenej podlahe, alebo za predpokladu, že viete aká vysoká bude položená podlaha, môže sa meranie uskutočniť aj skôr. Ideálna hodnota výšky stavebného otvoru je 200 cm, maximálne však 225 cm.

 

Tretia hodnota dôležitá pri určovaní, aké dvere potrebujeme je hrúbka stavebného otvoru. Je dobré ju merať na viacerých miestach (napríklad dole, v strede a hore). Ak nameriame dole 20,5 cm, v strede 20,8 a hore 20,6 cm hrúbku zárubne budeme musieť prispôsobiť na rozumný priemer. Zárubňa sa dokáže približne 1 cm prispôsobiť.

 

Aj na typ závesov si treba dať pozor. Máme k dispozícii dvere bezfalcové – so zapustenými pántami.
Rozlíšime ich aj tým, že nemajú lem dookola. Jednoducho povedané zapustia sa celé do zárubne. Falcové dvere sa zapustia len z časti, časť krídla dverí sa oprie o zárubňu zvonka. Pánty sú v tomto prípade nasadené.

 

Aby sme správne objednali interiérové dvere, je veľmi dôležité dobre odmerať všetky tri rozmery stavebného otvoru, alebo zavolajte nás a my Vám dvere Zadarmo zameriame. Na šírku potrebujeme vždy o 6-8 cm viac, ako bude mať krídlo dverí (krídlo 90 cm – otvor 96 – 98 cm, krídlo 70 cm – otvor 76 – 78 cm). Výšku je dobré merať už od jestvujúcej podlahy (alebo výšku budúcej podlahy odpočítať). Zárubne s dverami montujeme vždy až po dokončení murárskych prác (maľovanie, kladenie podláh, stierkovanie). Steny musia byť dostatočne suché, pri montáži by teplota nemala byť nižšia, ako 15°C. Po namontovaní zárubne už nie je možné robiť niveláciu podlahy. Zárubne sa vždy montujú až nakoniec, po dokončení maliarskych, či obkladacích prácach.

 

     Údržba dverí je veľmi jednoduchá. Stačí občasne mazať závesy vhodným mazivom/olejom, prípadne dotiahnuť povolené skrutky. Povrch dverí čistíme len vlhkou bavlnenou tkaninou, nie však mokrou. Do vody pridáme malé množstvo saponátu (nie abrazívneho) . Povrch vždy utrieme do sucha. Vyhýbame sa používania organických rozpúšťadiel, ktoré by poškodili povrch dverí.

 

Pri preprave dverí si musíme dať pozor, aby sa nepoškodili. Vyhýbame sa prudkej manipulácii a nerovnému položeniu. Prepravujeme a skladujeme ich vo vodorovnej polohe. Obzvlášť si musíme dať pozor na poškodenie rohov – sú dosť citlivé na hrubšie zaobchádzanie. Pri výbere interiérových dverí dbajte na dôslednosť merania. Iba tak budú slúžiť nové dvere dlhé roky bez problémov. Najlepšie je už v projekte stavby vedieť, aký typ dverí chceme osadiť – nie len stavebnú šírku. Vyhneme sa tým dodatočným problémom.

 

INTERIÉROVÉ DVERE
DVERE A ZÁRUBNE
DVERE NA MIERU