Top

Druhy laminátov

Laminát je umelý materiál. Esteticky vyzerá veľmi dobre a v interiéroch je to v súčasnosti jedným z najpoužívanejších materiálov. Štandardne sa používa ako povrchová úprava interiérových dverí, podláh, nábytku, skríň, stolov a políc.

 

Lamináty sa dajú podľa svojich vlastnosti rozdeliť do viacerých kategórií:

 

A.) Podľa tlaku aplikácie laminátu:

 

 1. Vysokotlakové laminovanie (HPL – High Pressure Laminate)
 2. Nízkotlakové laminovanie (CPL – Continuous Pressure Laminate)
  CPL laminát sa vyrába pod nízkou tlakovou silou pri teplote od 150°C do 170°C. Štandardné hrúbky CPL laminovania sa pohybujú od 0,2 do 0,9 mm.
  HPL laminát sa vyrába vysokotlakovým a vysokotepelným laminovaním.
  Laminátová štruktúra a použité živice sú pri oboch typoch laminátov viac-menej rovnaké. Líšia sa len v spôsobe použitia. Ak napríklad použijeme rovnaký podklad pod HPL alebo CPL laminovanie, výsledné materiály budú kvalitatívne veľmi podobné.

 

B.) Podľa použitia:

 

 1. Dekoratívne lamináty – Pri týchto laminátoch je dôležitá estetická stránka materiálu. Používajú sa na ozdobenie a ochranu konštrukčného materiálu.
 2. Priemyselné lamináty – Tieto lamináty majú vyššiu pevnosť, trvanlivosť, odolnosť proti poškriabaniu a opotrebeniu. Napríklad dosky s plošnými spojmi sú vyrábané z priemyselného laminátu.

 

C.) Podľa pokročilých vlastností:

 

 1. Laminát odolný voči ohňu – Tieto lamináty sú veľmi odolné. Používajú sa predovšetkým na dekoráciu interiérov náchylných na požiare, ako sú priemyselné objekty, letiská, nemocnice, inštitúcie, banky a v domácnostiach kuchyne.
 2. Lamináty odolné voči UV žiareniu – Používajú sa v exteriéry napríklad na výrobu billboardov.
 3. Anti-bakteriáln lamináty – používajú sa v priestoroch kde je veľmi dôležitá hygiena. Napríklad v nemocniciach.

 

INTERIÉROVÉ DVERE
DVERE A ZÁRUBNE
DVERE NA MIERU